Giriş FormuOOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa
BASINDA DEDEYAZI
Serdal DALLI tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 21 Eylül 2011 23:48

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı 150 haneli Dedeyazı köylüleri köydeki maden şirketini istemiyor. 2004 yılından beri köyde maden arama ve çıkarma çalışmaları yapan şirket, köylülerin içme suyuna, ağaçlarına, meralarına ve köyün yollarına büyük zarar verdi.

Traktörleri, araçları ve yürüyerek maden ocağının önüne giden Dedeyazı köylüleri, maden işletmesini protesto etti.

Pankart ve dövizleriyle yürüyen köylüler, "Dedeyazı madene mezar olacak", "Halkız haklıyız kazanacağız", "Yaşasın sağlıklı yaşam mücadelemiz", "Suyumuzu, doğamızı geri istiyoruz" sloganlarını attı.

'SU KAYNAKLARI KURUDU'

Köylülerin geldiğini gören maden çalışanları, çalışmaları durdurarak maden ocağının dışına çıktı. Maden ocağı önünde basın açıklaması yapan Dedeyazı köylülerinden Mustafa Aslan, "Bu maden başladı başlayalı bu çevredeki ağaçların hepsini yok ettiler. Bu köylüler şimdiye kadar kışlık yakacaklarını Malatya'dan aldı. Buradaki ağaçların dallarına bile dokunmadılar. Ama şimdi bakın şu hale, madenciler geldi buradaki bütün ağaçları yaktı, söktü, bu ağaçları şimdiye kadar köylüler korudu, köyümüzün yollarını maden taşıyan kamyonlar bozdu. Maden aramada kullanılan dinamitler ve patlayıcılar su kaynaklarımızı kuruttu" dedi.

'KARARLIYIZ MADEN KAPANACAK'

Maden nedeniyle oluşan tozdan dolayı kışlık yiyeceklerini kurutamadıklarını söyleyen Aslan, "Köyün kadınları ev temizlemekten kapı önü temizlemekten usandı. Madene yakın bağ bahçe sahiplerini üç beş kuruşla susturdular. Diğerlerini de tozla dumanla mahvettiler. Köyümüz hayvancılıkla geçinen bir köy ama her geçen gün otlaklarımız küçülüyor. Yıllarca biz buralarda yaşadık. Bu dağlar, taşlar, ormanlar, bağlar, ağaçlar bizim. Bu maden çalışmaları devam ettiği sürece ya biz göçeceğiz ya da bu maden ocağı kapanacak. Biz göçmeyeceğimize göre maden kapanacak, buna kesin kararlıyız" şeklinde konuştu.

KÖYLÜLERDEN MUHTARA TEPKİ VAR

Köyde yaşayanlardan 62 yaşındaki Yurt Şenol ise muhtarın köylüleri aldattığını belirterek şunları söyledi: “Dedeyazı Köyü Muhtarı İbrahim Erdem bizi aldattı, kandırdı. Muhtarın bu madenden çıkarı menfaati olduğu için bizleri hep susturmaya, tepki göstermemeye yöneltti. Bunu yaparken de köyümüze, madencilerin cemevi yapacağını ve köyün düğünlerinde, bayramlarında, cenazelerinde kullanılacak masa, sandalye alacağını söyledi. Yapılan maden çalışmalarına karşı çıkmayın dedi.”

'BAŞVURULARDAN HİÇBİR SONUÇ ALAMADIK'

Madenin kapanmasını isteyen köylülerden Fatma Ateşoğlu ise; "Biz evlerimizden dışarı çıkamıyoruz. Kanser ve astım hastamız var. Bu hastalarımız dışarı çıktığı zaman nefes almıyor. Önceden köyümüze hiç ambulans geldiğini bilmezdik. Maden açıldıktan ve çalışmalar başladıktan sonra haftada iki defa ambulanslar gelip hasta taşıyor" dedi.

Dedeyazı Köyü sakinlerinden Kemal Toktaş, maden ocağından dolayı yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: "Köyümüzün üzerinde kurulan maden ocağı 2004 yılından itibaren çalışıyor. Maden çalışmasını durdurmak için birçok kuruma başvurduk. Ama bir sonuç alamadık. Şu anda köy halkımız ister istemez madene yürümek zorunda kaldı. Çünkü içme suyu kaynağımız tahrip edildi. Abilerimiz, ablalarımız çocuklarımız rahatsız oldu. Birçok insanımız doktora gitti. Doktorların söylediğine göre artezyen suyundan rahatsız olmuşlar. Biz o artezyen suyunu kullanmak istemedik. Ama muhtar madencilerle işbirliği yaparak, ‘Suyunuz temizdir biz temiz rapor aldık’ dedi. Rapora baktığımızda rapor Antep’ten alınmıştı. Neden Antep’ten rapor alınıyor? Çünkü madenin işletme sahipleri Antepli olduğu için tahlili orada yaptırmışlar."

Son Güncelleme: Çarşamba, 21 Eylül 2011 23:59
 
Dedeyazı köyü nefes alamıyor
Serdal DALLI tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 19 Eylül 2011 09:29


Doğanşehir’e bağlı Dedeyazı köyünde 2004 yılında kurulan maden işletmesi köyün doğal dengesini bozdu. Maden işletmesinin kapatılmasını isteyen köylüler eylem yaparak maden ocağına yürüdü.

Maden işletmesinde köylüler adına yapılan açıklamada “Dedeyazı köylüleri bu çalışmalardan rahatsız. Her gün tozun pisliğin içindeyiz. Sularımız kurudu. Bu maden çalıştığı sürece halimiz hep böyle olacak. Bu maden çalışmalara başladı başlayalı çevredeki bütün ağaçları katletti. Yetmedi tozuyla köydeki ağaçları yok etti. Köylüler odununu parayla aldı bu ağaçları kesmedi. Bu şirket bir tane ağaca acımadı. Bu ağaçları bu köylüler korudu. Yıllardır köyün her köşesine yol açtılar. Şu anda kullanabileceğimiz bir tane yol kalmadı. Köyün içme suyu kaynaklarını kuruttular. Kuyu suyu içiyoruz. Herkes hasta. Sürekli köylüyü kandırmaya çalışıyorlar. Sabah akşam tozun içindeyiz. Kışlık hazırlığımızı yapamıyoruz. Köyün bağları tahrip edildi. Madene uzak olan bahçeleri de tozla mahvettiler” denildi.

Dedeyazı köylülerinden Bayram Kızıl otlakların her gün küçüldüğünü söyleyerek “Bu köy hayvancılıkla geçiniyor. Suları mikroplu. Bu işletmeden her gün maden çekildiği için bütün otlaklar tozun içinde kaldı. Hayvanlarımız yayılacak otlak bulamıyor. Bundan dolayı bütün hayvanlarımız hasta. Bu şartlarda ya maden kapanacak ya da biz gideceğiz. Ancak biz gitmiyoruz. Burası bizim gitmesi gereken madencilerdir. Bu maden kapanacak” dedi.

Bir diğer Dedeyazılı Hane Çelikkaya ağaçlarının bir dalını kırmaya kıymazken maden işletmesinin ağaç bırakmadığını söyleyerek “Bu maden ağaç bırakmadı. Köyümüz satıldı. Yol bırakmadılar. Maden işletmesi her yeri işgal etti. Suyumuz yok. Hepimiz hastayız. Madencileri köyümüzde istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Fatma Ataşoğlu ise eşiyle beraber yaptığı bütün birikimle köylerine gelerek ev yaptıklarını söyleyerek “Gece gündüz dinamit patlatıyorlar. Evlerimiz yıkılıyor. Gürültü, toz bütün köy halkı hasta. Eskiden bu köye ambulans gelmezdi. Şimdi her gün geliyor. Kanser hastamız, astım hastamız var. Burada yaşam koşulları kalmadı. Makinelerin sesinden uyuyamıyoruz. Elektrik kesilince sularımızda kesiliyor. Daha sonra çeşmelerden çamur akıyor. Köyümüzden çıksınlar. Yeter artık bundan sonra susmayacağız” dedi.

 

Güneştv   web  sitesinden  alıntıdır.

 
Yeni Sezonda Tekrar Birlikteyiz
Administrator tarafından yazıldı.   
Cuma, 16 Eylül 2011 21:18

Değerli köylülerimiz ;

 

Web ekibimiz yaz tatilinde olduğundan dolayı  sizler ile  bir süre beraber olamadı.Sizlere en güncel haberleri,videoları,resimleri ulaştırmak ilk hedeflerimiz  arasındadır.Köyümüz ile ilgili gelişmeleri dakika dakika web  sitemizden alabilirsiniz.Bu bağlamda  tüm köylülerimizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz.

 

Dedeyazı Web Takımı

Son Güncelleme: Cuma, 16 Eylül 2011 21:23
 
ALİ ÇELİKKAYA HAKKA YÜRÜDÜ
Serdal DALLI tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 08 Ağustos 2011 20:52

Köylülerimizden   Kasımgillerden Ali ÇELİKKAYA (kasım pullonun  oglu alı ) 08.08.2011  tarihinde  saat 23.00  sıralarında geçirdiği kalp krizi sonucu  aramızdan ayrılıp hakka yürümüştür.Cenazesi 09.08.2011 tarihinde  Dedeyazı köy mezarlığında toprağa verilecektir.Merhum köylümüze  Allahtan rahmet kederli ÇELİKKAYA ailesine sabırlar dileriz.Tüm köylülerimizin başı  sağolsun....

 

Dedeyazı Web Takımı

Son Güncelleme: Pazartesi, 08 Ağustos 2011 21:07
 
<< Başlangıç < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 Sonraki > Son >>

Sayfa 35 / 37

REKLAM ALANI

 

DEDEYAZI FACEBOOK'TA

ONLİNE ZİYARETÇİ

Şu anda 45 konuk çevrimiçi

DİL SEÇİN

SİTE İSTATİSTİK-1

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN17
mod_vvisit_counterDÜN124
mod_vvisit_counterBU HAFTA624
mod_vvisit_counterBU AY2465
mod_vvisit_counterTOPLAM211672

HIZLI ERİŞİM

SİTE İSTATİSTİK-2

Toplam Üye:49
Aktif Üyeler:26
Pasif Üyeler:23
Son Üyemiz:L21t7YPweIT
Son Ziyaretçi:tesmoplatonste
Bölüm:15
Kategori:66

SON VİDEOLAR


Dedeyazi  genel görünüm
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6784
Tarih:12-11-2012
Ciftler ziyareti
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6443
Tarih:12-11-2012
Gedik
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6283
Tarih:19-01-2012
Koy kahvesi
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:8239
Tarih:26-11-2011
Kaysi bahce
Ekleyen:Dedeyazi Admin
Beğenilme:
Tıklama:7901
Tarih:26-11-2011