OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa
BUNUN ADI DİRENİŞTİR. PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 08 Ocak 2018 09:17

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Dedeyazı Mahallesi’nde bulunan Kolon Mezrası’na açılmak istenen maden ocağına, halk tepki gösterdi. Henüz faaliyete geçmemiş olan maden ocağının kapatılması için bir araya gelen Dedeyazı Mahallesi sakinleri iş makinelerinin önüne geçerek tepkilerini gösterdi. Jandarma tarafından engellenen halk abluka altına alındı. Bunun üzerine oturma eylemine geçen halk slogan atarak protestolarını sürdürdü.

“100 yılda geçse buradayız ve buradan ayrılmayacağız. Çalışmalar devam edinceye kadar olduğumuz yerden ayrılmayacağız, mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen halk adına Dedeyazı Mahallesi Dayanışma Derneği basın açıklaması düzenledi. Dernek adına söz alan Yunus Emre, “Mezralarımıza el koydular, mezralara girişimiz engelleniyor. Bizleri topraklarımızdan sürgün ediyorlar. Yerleşim alanımıza 100 metre uzağına yapılmak istenen bu maden ocağı ile biz Alevilerin yoğunlukta yaşadığı mahalleye, ‘gidin,bu topraklarda biz oldukça size rahat ve huzur yok, suyunuzu, aşınızı başka yerlerden bulun’ denilmek isteniyor. Ne tozdan nefes alabiliyoruz, ne de gürültüden durabiliyoruz. Tarım arazilerimiz tozdan ve susuzluktan verim alınamayacak hale geldi. Bizler yaşam alanımıza işgal eden, suyumuzu kurutan bir maden işletmesini istemiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

“Bizleri öldürmek istiyorlar”
Dedeyazı Mahallesi’nde oturan Zeynep Hanım (70) ise “Köyümüzü mahvettiler, tozdan oturamıyoruz. Topraklarımıza neler yapıldığını söylememize gerek mi var? Topraklarımızı, bizleri görmeye gelirlerse ne halde olduğumuzu görebilecekler. Maden ocağı yüzünden suyumuzdan, toprağımızdan olduk. Bizleri öldürmeye geldiler” diye konuştu.

Kaynak: Jin News

Son Güncelleme: Pazartesi, 08 Ocak 2018 09:19
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile